Pokud jste zvyklí cestovat vlakem, nejspíš už jste zaregistrovali společnost RegioJet. Tento soukromý dopravce si zakládá na kvalitním a hlavně cenově dostupném občerstvení pro své zákazníky a nezapomíná ani na kávu. Ta je v jeho vlacích úplně zdarma. A i když se říká, že darovanému koni na zuby nekoukej, já jsem si tohohle oře v rámci tajného testu trochu proklepl.
Prý ikonická káva
RegioJet už dlouhodobě spolupracuje s italskou značkou Illy, která na našem blogu nemá zrovna nejlepší jméno. Sorry. Ve svém palubním menu ji popisuje jako ikonickou kávu z pečlivě vybraných zrn arabiky, známou svou jemnou a plnou chutí.
U tohohle „pečlivého výběru“ bych se ale rád zastavil. Illy je obrovská italská pražírna, která se specializuje na komoditní kávu praženou v tradičním italském stylu. Tedy na tmavo. Pečlivý výběr, selekce a důsledná kontrola celého procesu jsou ale typické hlavně pro výběrové kávy, které jsou z objektivního hlediska kvalitnější. Opět tedy marketingové superlativy, jejichž nejsem velký fanoušek.

Tady navíc jde o kávu rozdávanou zdarma, od které by člověk pečlivou selekci zrn ani nečekal. Na co tedy to přehánění?
Čtyři typy nápojů
Pokud cestujete RegioJetem, máte na výběr ze čtyř kávových nápojů. Všechny jsou postavené na bázi espressa. Nemléčné nápoje zastupují klasické espresso a lungo, mléčné zase cappuccino a latte macchiato.
Pro potřeby testu jsem se rozhodl ochutnat jen espresso a cappuccino. Lungo je totiž jen naředěné espresso a latte macchiato je v podstatě podobné cappuccinu, jen s větším objemem mléka.

Espresso v šálku?
Espresso mě v první chvíli velmi příjemně překvapilo. Dostal jsem ho v keramickém šálku s podšálkem a lžičkou. Cestou na toaletu jsem si dokonce všiml, že ho ve vlaku připravují na pákovém kávovaru. Žádný automat. Espresso ke mně sice dorazilo bez cremy, ale to mi vůbec nevadilo. Z jeho objemu mi bylo okamžitě jasné, že ho připravovali při vyšším poměru vody ke kávě. To ho trochu vzdaluje od tradičního italského espressa, které bývá koncentrované a hutné.
Co se týče chuti, ta mě ničím nepřekvapila. Díky vyššímu objemu vody byly jeho chutě, a hlavně hořkost, zjemněné a oproti espressům, která jsem nedávno ochutnal v tradičních římských kavárnách, mnohem méně „útočné“. V šálku převládala hořkost a zemitě tóny, které doplňovala jen jemná oříšková sladkost.
Textura byla mírně vodnatá a zároveň trochu zrnitá. Dochuť nahořklá a dlouhotrvající. Jako zákaznický benefit ale tohle espresso hodnotím celkem pozitivně. V keramickém šálku jsem dostal nápoj, který sice nebyl ničím výjimečný, ale rozhodně nebyl nepříjemný. A tím bych jeho hodnocení uzavřel.

Ne tak úspěšné cappuccino
Méně pozitivní zážitek mě čekal po vyžádání cappuccina. Spojení espressa a napěněného mléka mi dorazilo v papírovém kelímku. V něm mě už na první pohled vítalo špatně napěněné mléko, které tvořilo na povrchu jen velmi tenkou vrstvu pěny s množstvím větších bublinek. Pod ní se skrývala směs espressa a nenapěněné části mléka, která kvůli špatné technice přípravy přicházela o požadovanou krémovou texturu. Místo ní na mě i tenhle nápoj působil vodnatě a nevýrazně. Chuťově mi ale vůbec nevadil.
Káva Illy v tomhle případě celkem dobře ladila s mlékem a spolu vytvořily relativně sladký a jen mírně hořký nápoj. Ke kávě jsem dostal i cukr, ale neměl jsem potřebu ho použít. A to je dobře. Celkově to hodnotím tak, že cappuccino z RegioJetu má obstojnou chuť, ale výrazné nedostatky v textuře.

Palec nahoru za odvahu
Illy není žádná kávová senzace, ale pokud ji dostanete ve vlaku, zdarma, v keramickém šálku a navíc připravenou na pákovém kávovaru, v podstatě si není na co stěžovat.
Od lokální firmy jako RegioJet bych raději uvítal spolupráci s lokální pražírnou, ale chápu, že objemově a cenově by to mohlo být náročné. A lidé by možná lokální značku ani nevnímali tak dobře jako Illy, i kdyby s velkou pravděpodobností produkovala kvalitnější kávu. Takhle to bohužel chodí.
Celkově mě RegioJet příjemně překvapil. Neulehčil si situaci nabídkou instantní kávy ani kávy z automatických kávovarů. Má to své mouchy, ale použití pákového kávovaru na palubě vlaku hodnotím velmi pozitivně. V ceně lístku jsem tak dostal kávový zážitek, který byl možná o špetku lepší než v některých „tradičních“ kavárnách.







